Personal

”Fribergaskolan… utgör ett synnerligen gott exempel av allmänt intresse.”  (Skolinspektionen, december 2009)

Fribergaskolan är eftersökt också bland pedagoger. En god arbetsmiljö och en unik elevkår gör att lärare gärna söker sig hit för att sedan stanna. Vi är stolta över den goda balans mellan unga och äldre lärare som finns på skolan.
Räcker det? Vårt kollegium har hög kompetens, stort engagemang och glöder för sitt uppdrag. Vi på Fribergaskolan vet att det inte räcker med goda ämneskunskaper och resurser. För att lyckas i sitt uppdrag som lärare måste man också brinna för vårt uppdrag; att utbilda och utveckla unga människor. Det gör vi här!
I en globaliserad värld känns vår internationaliserings-profil självklar. I den ligger också en strävan att ha ett kollegium där svenskfödda och utlandsfödda lärare samverkar.


Ledningsgrupp    Pedagogisk ledningsgrupp   Arbetslag-A   Arbetslag-B  Arbetslag-C  Arbetslag-D   Arbetslag-E  Arbetslag-F Arbetslag-G  EHT-Elevhälsoteamet  Övriga lärare   Övrig personal   Tjänstledig personal

Skolledning

Gunnar Rydwik

Gunnar Rydwik

Rektor

08-5689 1502
gunnar.rydwik@danderyd.se
Karin Hydling

Karin Hydling

Biträdande Rektor

08-5689 1518
karin.hydling@danderyd.se
Jenny Holmberg

Jenny Holmberg

Biträdande Rektor

08-56891565

jenny.holmberg@danderyd.se

Pedagogisk ledningsgrupp

Nina Andersson

Nina Andersson

Arbetslagsledare AL A

nina.andersson@danderyd.se
Jane Lambourne

Jane Lambourne

Arbetslagsledare ALB

jane.lambourne@danderyd.se
Ewa Edholm

Ewa Edholm

Arbetslagsledare AL C

ewa.edholm@danderyd.se
Amina Harnafi

Amina Harnafi

Arbetslagsledare ALD

amina.harnafi@danderyd.se
Christina Knutas

Christina Knutas

Arbetslagsledare AL E

christina.knutas@danderyd.se
Peter Nyman

Peter Nyman

Arbetslagsledare AL F

peter.nyman@danderyd.se
Malin Paulsson

Malin Paulsson

Arbetslagsledare ALG

 

malin.paulsson@danderyd.se

Peter Svanberg

Peter Svanberg

Arbetslagsledare AL EHT

08-5689 1506
peter.svanberg@danderyd.se

Arbetslag A   (AL A)

Nina Andersson

Nina Andersson

Arbetslagsledare Idrott o Hälsa

nina.andersson@danderyd.se
Andreas Eriksson

Andreas Eriksson

Musik

andreas.eriksson@danderyd.se
Sanna Clarin-Sanden

Sanna Clarin-Sanden

Sv/Tyska

sanna.clarin-sanden@danderyd.se
Lena Hedlund Bohm

Lena Hedlund Bohm

Ma/No

lena.hedlundbohm@danderyd.se
Agnes Enehammar

Agnes Enehammar

Engelska

agnes.enehammar@danderyd.se

Olof Glaas

Olof Glaas

SO

olof.glaas@danderyd.se

Arbetslag B   (AL B)

Jane Lambourne

Jane Lambourne

Arbetslagsledare Engelska & IKT-pedagog

jane.lambourne@danderyd.se
Maria Slätt

Maria Slätt

Sv/Eng

maria.slatt@danderyd.se

Jonas Cederquist

Jonas Cederquist

SO

jonas.cederquist@danderyd.se
Johan Karlsson

Johan Karlsson

NO

johan.karlsson@danderyd.se
Kinesiska

Kinesiska

Dimitri Olofsson

Dimitri Olofsson

Ma/NO

dimitrios.olofsson@danderyd.se
Joakim Wold Jakobsson

Joakim Wold Jakobsson

Ma/Id

joakim.woldjakobsson@danderyd.se
Anna Frank Nikolaisen

Anna Frank Nikolaisen

Tmsl/Ma

anna.franknikolaisen@danderyd.se

Arbetslag C   (AL C)

Ewa Edholm

Ewa Edholm

Arbetslagsledare Sv/SO

ewa.edholm@danderyd.se
Carina Carlswärd

Carina Carlswärd

Ma/No

carina.carlswärd@danderyd.se
Rikard Flenhagen

Rikard Flenhagen

Eng/Spanska

rikard.flenhagen@danderyd.se
Lucia Puertas Castanos

Lucia Puertas Castanos

Bild

Lucia.PuertasCastanos@danderyd.se
Tatsiana Arnberg

Tatsiana Arnberg

Ma/No

tatsiana.arnberg@danderyd.se
Elisabeth Casell Berghagen

Elisabeth Casell Berghagen

Studie och yrkesvägledare

08-56891564

elisabeth.casellberghagen@danderyd.se

Arbetslag D   (AL D)

Amina Harnafi

Amina Harnafi

Arbetslagsledare Sv/Spanska

amina.harnafi@danderyd.se
Anita Söderholm

Anita Söderholm

HKK

anita.soderholm@danderyd.se
Kristian Berglin

Kristian Berglin

Idrott o Hälsa

kristian.berglin@danderyd.se
Jonas Bergman

Jonas Bergman

Ma/NO

jonas.bergman@danderyd.se
Helena Wingqvist

Helena Wingqvist

Textilslöjd

helena.wingquist@danderyd.se
Eva Roxeheim

Eva Roxeheim

Eng/Spanska

eva.roxeheim@danderyd.se
Rebecca Olofsson

Rebecca Olofsson

Sv/SO

rebecca.olofsson@danderyd.se
Rickard Viklund

Rickard Viklund

Ma/No

rickard.viklund@danderyd.se

Arbetslag E   (AL E)

Christina Knutas

Christina Knutas

Arbetslagsledare Sv/Tyska

christina.knutas@danderyd.se
Yashar Nasirian

Yashar Nasirian

SO

yashar.nasirian@danderyd.se
Elodie Barraud

Elodie Barraud

Franska

elodie.barraud@danderyd.se

Anna Klinkert Fransson

Anna Klinkert Fransson

Bild

anna.klinkert-fransson@danderyd.se
Jakob Hillman

Jakob Hillman

Ma

jakob.hillman@danderyd.se
Kim Segercrantz

Kim Segercrantz

Lärarassistent

kim.segercrantz@danderyd.se

Arbetslag F   (AL F)

Peter Nyman

Peter Nyman

Arbetslagsledare Trä och metallslöjd

peter.nyman@danderyd.se
Anne Hedlund

Anne Hedlund

Matematik

anne.hedlund@danderyd.se
Sandra Danielsson

Sandra Danielsson

Idrott o Hälsa

sandra.danielsson@danderyd.se
Nina Olin

Nina Olin

Sv/Eng

nina.olin@danderyd.se
Pia Andersson

Pia Andersson

HKK

pia.andersson@danderyd.se
Masi Delavari

Masi Delavari

NO

masi.delavari@danderyd.se

Veronica Krieg Hassius

Veronica Krieg Hassius

MA/NO

veronica.krieghassius@danderyd.se
Camilla Rosengart

Camilla Rosengart

Sv/Franska

camilla.rosengartblad@danderyd.se

Arbetslag G (ALG)

Malin Paulsson

Malin Paulsson

Spec.lärare Sv/Eng

malin.paulsson@danderyd.se
Robert Östberg

Robert Östberg

Ma/NO

08-5689 1517
robert.ostberg@danderyd.se
Maria Böök

Maria Böök

Sv/SO

08-5689 1517
maria.book@danderyd.se
Magnus Nilson

Magnus Nilson

Ma/NO

magnus.nilson@danderyd.se
Mark Emmoth

Mark Emmoth

Elevassistent

08-5689 1517
mark.emmoth@danderyd.se
Ingela Jansson

Ingela Jansson

Elevassistent

08-5689 1517
ingela.jansson@danderyd.se

Irene Lennfalk

Irene Lennfalk

Elevassistent

08-5689 1517
irene.lennfalk@danderyd.se

EHT-Elevhälsoteamet

Sue Khoshamooz

Sue Khoshamooz

Skolsköterska

08-5689 1507
sue.khoshamooz@danderyd.se
Elisabeth Casell Berghagen

Elisabeth Casell Berghagen

Studie och yrkesvägledare

08-56891564

elisabeth.casellberghagen@danderyd.se

Peter Svanberg

Peter Svanberg

Kurator

08-5689 1506
peter.svanberg@danderyd.se
Helena Norström

Helena Norström

Skolpsykolog

helena.norstrom@danderyd.se
Carina Ljung

Carina Ljung

Spec. lärare

carina.ljung@danderyd.se
Mikaela Persson

Mikaela Persson

Spec. lärare

mikaela.persson@danderyd.se

Lillemor Rosberg

Lillemor Rosberg

Spec. lärare

lillemor.rosberg@danderyd.se

Övriga lärare

Charlotta Andersson

Charlotta Andersson

Lärare

charlotta.andersson@danderyd.se
Per Hesselrud

Per Hesselrud

Fast vikarie

per.hesselrud@danderyd.se
Jenny Lenfors Räihä

Jenny Lenfors Räihä

Lärare

jenny.LenforsRaiha@danderyd.se
Catarina Boström

Catarina Boström

Textilslöjd

catarina.bostrom@danderyd.se

Övrig personal

Anette Wigerfors

Anette Wigerfors

Skolassistent

08-5689 1500
anette.wigerfors@danderyd.se
Yuki Yukawa

Yuki Yukawa

IT-tekniker

08- 5689 1557
yuki.yukawa@danderyd.se
Milad Toubal

Milad Toubal

Vaktmästare

08-5689 1509
milad.toubal@danderyd.se
Carolyn Robinson

Carolyn Robinson

Skoladministratör

08-5689 1500
carolyn.robinson@danderyd.se

Daniel Sundell

Daniel Sundell

Elevassistent

daniel.sundell@danderyd.se
Kim Segercrantz

Kim Segercrantz

Lärarassistent

kim.segercrantz@danderyd.se
Peter Falk

Peter Falk

Elevassistent

peter.falk@danderyd.se
Joakim Axelsson

Joakim Axelsson

Elevassistent

joakim.axelsson@danderyd.se
Markus Mühlenbock

Markus Mühlenbock

Resursassistent

markus.muhlenbock@danderyd.se

Elsa Andersson

Elsa Andersson

Elevassistent

elsa.andersson2@danderyd.se
Simon Thor

Simon Thor

Elevassistent

simon.thor@danderyd.se
Martin Atterlönn

Martin Atterlönn

Kökschef/Kock

08-568 91494

martin.atterlonn@danderyd.se

Gunilla Lindström

Gunilla Lindström

Skolmåltidsbiträde

gunilla.lindstrom@danderyd.se
Yvonne Bollner

Yvonne Bollner

Skolmåltidsbiträde

yvonne.bollner@danderyd.se
Ganimete Kurti

Ganimete Kurti

Skolmåltidsbiträde

ganimeti.kurti@danderyd.se
Charlotta Andersson

Charlotta Andersson

Lokalombud LR

charlotta.andersson@danderyd.se

Personal som inte är i tjänst

Jonas Bengtsson

Jonas Bengtsson

SO

jonas.bengtsson@danderyd.se
Joures Sinani

Joures Sinani

HKK

joures.sinani@danderyd.se