FRIBERGASKOLAN

Förnyelse och Tradition. Vi rustar dig för framtiden

Get Adobe Flash player

Senast uppdaterad 28 november 2017

En högstadieskola att vara stolt över!

SchoolSoft        GoogleApps 


Personal

"Fribergaskolan... utgör ett synnerligen gott exempel av allmänt intresse."   (Skolinspektionen, december 2009)

Fribergaskolan är eftersökt också bland pedagoger. En god arbetsmiljö och en unik elevkår gör att lärare gärna söker sig hit för att sedan stanna. Vi är stolta över den goda balans mellan unga och äldre lärare som finns på skolan.  
Räcker det? Vårt kollegium har hög kompetens, stort engagemang och glöder för sitt uppdrag. Vi på Fribergaskolan vet att det inte räcker med goda ämneskunskaper och resurser. För att lyckas i sitt uppdrag som lärare måste man också brinna för vårt uppdrag; att utbilda och utveckla unga människor. Det gör vi här!
I en globaliserad värld känns vår internationaliserings-profil självklar. I den ligger också en strävan att ha ett kollegium där svenskfödda och utlandsfödda lärare samverkar. 



Personal som tjänstgör på Fribergaskolan

Ledningsgrupp

Gunnar Rydwik

Rektor
08-5689 1502
0730-783411
gunnar.rydwik@edu.danderyd.se

Karin Hydling

Biträdande rektor
08-5689 1518
0730-783359
karin.hydling@edu.danderyd.se

   Jenny Holmberg

Biträdande rektor
08-5689 1565
0737 48 1150
jenny.holmberg@edu.danderyd.se


Nina Andersson

Arbetslagsledare AL A
08-5689 1503
0736 62 0042
nina.andersson@edu.danderyd.se


Olof Glaas

Arbetslagsledare AL B 

070 461 6280
olof.glaas@edu.danderyd.se



Ewa Edholm

Vik Arbetslagsledare AL C
08-5689 1508
070-608 7543
ewa.edholm@edu.danderyd.se



Jakob Hillman

Arbetslagsledare AL D
08-5689 1680
070 7715377
jakob.hillman@edu.danderyd.se

Anna Klinkert Fransson

Arbetslagsledare AL E
08-56891505 
070 684 1009
anna.klinkert@edu.danderyd.se



Sandra Olsson

Arbetslagsledare AL F 
08-56891497
070 2226703
sandra.olsson@edu.danderyd.se


Malin Paulsson

Arbetslagsledare
Resursgruppen
08-5689 1517
076 115 7979
malin.paulsson@edu.danderyd.se





Arbetslag A   (AL A)

Nina Andersson

Arbetslagsledare
IDH
08-5689 1497 
nina.andersson@edu.danderyd.se

Cecilia Ölmedal

Musik
08-5689 1514
cecilia.olmedal@edu.danderyd.se

Elin Sundin

Engelska
08-5689 1512
elin.sundin@edu.danderyd.se

Jonas Bengtsson

SO
08-56891508
jonas.bengtsson@edu.danderyd.se

Marita Nyberg


Sv/Eng
08-5689 1512
 marita.nyberg@edu.danderyd.se


Lena Bohm

Ma/No
08-5689 1511 
lena.bohm@edu.danderyd.se

Sanna Clarin-Sanden

Sv/Tyska
08-5689 1512
 sanna.clarin.sanden@edu.danderyd.se


Joakim Wold Jakobsson


Ma/Id
08-5689 1511
 joakim.wold.jakobsson@edu.danderyd.se


Arbetslag B   (AL B)

Olof Glaas

Arbetslagsledare
SO
08-56891508
070 461 6280
olof.glaas@edu.danderyd.se



Svenska

Jane Lambourne

Engelska
08-56891512
jane.lambourne@edu.danderyd.se

Esbjörn Roos


Ma/NO

      esbjorn.roos@edu.danderyd.se






Kinesiska
08-5689 1512

Therese Hagberg

Franska
08-56891512
therese.hagberg@edu.danderyd.se




Arbetslag C   (AL C)

Ewa Edholm

Vik Arbetslagsledare
Sv/So
08-5689 1508
070-608 7543
ewa.edholm@edu.danderyd.se

Carina Carlswärd

Ma/No
08-5689 1511
0735 661948
carina.carlswärd@edu.danderyd.se

Helena Wingquist

Textilslöjd
08-56891515
helena.wingquist@edu.danderyd.se


Carl Engman



Ma/No
08-5689 1511
carl.engman@edu.danderyd.se

Pernilla Öhrling

Eng/Spanska
08-5689 1512
pernilla.orling@edu.danderyd.se

Tatsiana Arnberg

Ma/No
08-5689 1511
tatsiana.arnberg@edu.danderyd.se

Niklas Nordlander

Bild
08-56891505
0708428321
niklas.nordlander@edu.danderyd.se

Peter Nyman



Trä och metallslöjd
08-56891515
peter.nyman@edu.danderyd.se


Arbetslag D   (AL D)

Jakob Hillman


Arbetslagsledare
Ma/No

08-5689 16 80
070-772 53 77
jakob.hillman@edu.danderyd.se

Jeanette Lilja


Sv/Franska
08-5689 1512
jeanette.lilja@edu.danderyd.se

Jonas Bergman


NO
08-5689 1511
jonas.bergman@edu.danderyd.se


Kristian Berglin


IDH
08-5689 1497
kristian.berglin@edu.danderyd.se


Maria Franke

Eng/Spanska
08-5689 1512
0736 299342
maria.franke@edu.danderyd.se

Mikael Larsson



Sv/SO
08-5689 1508
mikael.larsson@edu.danderyd.se




Arbetslag E   (AL E)

Anna Klinkert

 Arbetslagsledare
Sv/Bild
08-5689 1467
070 684 1009
anna.klinkert@edu.danderyd.se

Amina Harnafi

Sv/Spanska
08-5689 1508


amina.harnafi@edu.danderyd.se



Ana María Ribera

Spanska
08-5689 1512
070 761 17586
ana.maria.ribera@edu.danderyd.se

Christina Knutas

SV/Tyska
08-5689 1512

christina.knutas@edu.danderyd.se

Carina Sjögren Elm


MA/NO

08-5689 15 11

carina.sjogren.elm@edu.danderyd.se


Johan Berglund

MA/NO
08-5689 1511
johan.berglund@edu.danderyd.se


Anita Söderholm


HKK

08- 5689 1513

anita.soderholm@edu.danderyd.se

Yashar Nasirian


SO

 08-5689 1508

yashar.nasirian@edu.danderyd.se


Arbetslag F   (AL F)

Sandra Olsson

Arbetslagsledare

Idrott/SO
08-5689 1496
070 222 6703
sandra.olsson@edu.danderyd.se


Anne Hedlund

Matematik
08-5689 1511
0736 62 0047
anne.hedlund@edu.danderyd.se

Catarina Boström

Textilslöjd

08-56891515
070 848 2458
catarina.bostrom@edu.danderyd.se

Joures Sinani



HKK
08-5689 1513
joures.sinani@edu.danderyd.se
 



Vildan Dincbas Renqvist

NO
vildan.dincbas-renqvist@edu.danderyd.se

Mats Sundin

Sv/Eng

08-56891508
08-462 0828
mats.sundin@edu.danderyd.se



Resursgruppen

Malin Paulsson

Arbetslagsledare
Lärare
08-5689 1517
076 115 7979
malin.paulsson@edu.danderyd.se

Anders Isberg

Lärare
08-5689 1517
anders.isberg@edu.danderyd.se

Eleonor Bodin

Lärare
08-5689 1517
073 95 60636
eleonor.bodin@edu.danderyd.se

Robert Östberg

Lärare
08-5689 1517
robert.ostberg@edu.danderyd.se


Ingela Jansson

Elevassistent
08-5689 1517
ingela.jansson@edu.danderyd.se

Kim Segercrantz

Elevassistent
08-5689 1517
070 720 8072
kim.segercrantz@edu.danderyd.se

Irene Lennfalk

Elevassistent
08-5689 1517
0739 30 9980
irene.lennfalk@edu.danderyd.se

Mark Emmoth

Elevassistent
08-5689 1517
mark.emmoth@edu.danderyd.se



Bo Bäckström



Elevassistent
08-5689 1517
bo.backstrom@edu.danderyd.se


Richard Rönnlund



Elevassistent
08-5689 1517
richard.ronnlund@edu.danderyd.se






Övriga lärare:

Carina Ljung
 
Spec. lärare
08-5689 1505
carina.ljung@edu.danderyd.se

Ann-Charlotte Anvret

 
Spec. lärare
08-5689 1505
ann-charlotte.anvret@edu.danderyd.se

Jenny Lenfors Räihä

Lärare
08-5689 1505
jenny.lenfors-raiha@edu.danderyd.se

Charlotta Andersson

Lärare

08-5689 1505
charlotta.andersson@edu.danderyd.se

Per Hesselrud

Fast vikarie
08-5689 1500
per.hesselrud@edu.danderyd.se




Stig Lasses


Trä-och metallslöjd

08-5689 1515
stig.lasses@edu.danderyd.se











Övrig personal

Anette Wigerfors

Skolassistent
08-5689 1500 
anette.wigerfors@edu.danderyd.se

Sue Khoshamooz

Skolsköterska
08-5689 1507
sue.khoshamooz@edu.danderyd.se

Annika Sedenberg

Studie och yrkesvägledare
08-5689 1564
073 6620096
annika.sedenberg@edu.danderyd.se

Peter Svanberg

Kurator
08-5689 1506
peter.svanberg@edu.danderyd.se

Milad Toubal 

Vaktmästare
08-5689 1509
milad.toubal@edu.danderyd.se

Arne Rasping

Vaktmästare
08-5689 1509
arne.rasping@edu.danderyd.se


Kenneth Sandberg


Kvällsvaktmästare
08-5689 1509
kenneth.sandberg@edu.danderyd.se


Yuki Yukawa


IT-tekniker

08- 5689 1557

yuki.yukawa@edu.danderyd.se

Peter Falk


 Elevassistent

peter.falk@edu.danderyd.se

Daniel Sundell


 Elevassistent

daniel.sundell@edu.danderyd.se



Alice Eriksson



Elevassistent

alice.erikssonr@edu.danderyd.se






Martin Atterlönn

Kökschef/Kock

08-56891510

martin.atterlonn@edu.danderyd.se 



Gunilla Lindström

Skolmåltidsbiträde
08-56891510
gunilla.lindström@edu.danderyd.se

Yvonne Bollner

Skolmåltidsbiträde
08-56891510
yvonne.bollner@edu.danderyd.se

Ganimete Kurti

Skolmåltidsbiträde
08- 5689 1510
ganimeti.kurti@edu.danderyd.se

Gustav Forne (föräldraledig)

Bibliotekarie

08-56891508
0702227028

gustav.forne@edu.danderyd.se

Maria Franke

Lokalombud LF

08-56891512
0736 299342

maria.franke@edu.danderyd.se

Niklas Nordlander

Skyddsombud

0708428321 
niklas.nordlander
@edu.danderyd.se








Lokalombud LR

08-56891511
@edu.danderyd.se







Anders Arnstigen,

 Fribergagården
073-807 03 46
anders.arnstigen@danderyd.se

Personal som inte är i tjänst

Darío O'Donnell

Arbetslagsledare AL C och IT-ansvarig


dario.odonnell@edu.danderyd.se


Gustav Forne

Svenska
08-56891508
070 222 7028
gustav.forne@edu.danderyd.se


Magnus Thörnberg


IT-tekniker
08-5689 1557 magnus.thornberg@edu.danderyd.se




Patricia Larsson

Ma/No
08-56891511
patricia.larsson@edu.danderyd.se






augusti 2011


augusti 2012


augusti 2013

Om inte annat uttryckligen sägs,

 ägs copyright för alla fotografier av Fribergaskolan.
Foton får inte reproduceras eller användas på annat sätt utan
skolans tillstånd. 


Ansvarig utgivare: Gunnar Rydwik

Webbredaktör: Darío O'Donnell


Copyright © 1998-2017